Parę zdań o zegarku.

Posted 28th Wrzesień 2017

Zegarki są bardzo starym wynalazkiem, który służy ludziom na całym świecie już od setek lat. Na przełomie wieków zegarek przeszedł swoistą rewolucję. Początkowo, jak każdy z pewnością wie, godzinę wskazywały po prostu wskazówki, metalowe druciki napędzane małym mechanizmem, który wprawiany był w ruch dzięki pokrętłom. Po pewnym czasie mechanizm wskazówkowy został zastąpiony mechanizmem elektrycznym. Zamiast wskazówek wyświetlane były liczby. Zegarki mechaniczne są łatwe w obsłudze i w użyciu. Wystarczy spojrzeć i już zna się aktualną godzinę. Obecnie do mody ponownie wróciły zegarki tradycyjne, uznawane za szczyt kunsztu zegarmistrzowskiego. Ceny zegarków od najlepszych firm wahają się zazwyczaj w granicach kilku tysięcy złotych choć często spotyka się niebotyczne ceny przewyższające sto tysięcy złotych. Na taki zegarkowy luksus stać naprawdę niewielu a szczęśliwy posiadacz takiego cuda z pewnością w ogóle nie ściąga go z nadgarstka. Szkoda byłoby przecież zgubić tak cenną i piękną rzecz.

Perfumy mistrza dobrego smaku.

Posted 25th Listopad 2014

Armani to od lat niekwestionowany lider mody i jak na lidera przystało, spod jego skrzydeł wychodzi tylko to, co najlepsze. Wydaje się, że dla Armaniego nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno jego ubrania, jak i perfumy, to kwintesencja smaku, ale też niestety wysoka cena. Kupując perfumy Armani płacimy nie tylko za jakość, ale również za nazwisko, a to jak wiadomo należy do najbardziej znamienitych. Nosząc zapach od Armaniego każda z nas może poczuć się wyjątkowo, poczuć się jak ten przysłowiowy milion dolarów. (więcej…)

Naprawiajmy zepsute elektronarzędzia!

Posted 15th Listopad 2014

Naprawa elektronarzędzi Łódź” taką frazę wpisałam do wyszukiwarki internetowej szukając firmy, która pomoże mi uporać się z problemem zepsutej wkrętarki. Ku mojemu zaskoczeniu wyskoczyło naprawdę sporo pozycji. Po zapoznaniu się z opiniami forumowiczów na temat wyszukanych przedsiębiorstw oraz informacjami zamieszczonymi na ich stronach internetowych, wybrałam najbardziej odpowiednią dla siebie. (więcej…)

Czym są bramki VoIP

Posted 15th Październik 2014

Bramka VoIP wykorzystywana jest przede wszystkim do połączenia zwykłego aparatu telefonicznego z siecią komputerową, opartą na protokołach TCP/IP i oczywiście do realizowania połączeń głosowych telefonii internetowej. W dzisiejszych czasach możemy wymienić dwa główne rodzaje bramek Voice over IP, które różnią się miedzy sobą przede wszystkim podłączeniem do sieci komputerowej. Pierwsze to powszechne bramki USB zwane potocznie adapterami.
esiptel.pl logo
Drugi z kolei to samodzielne bramki VoIP wyposażone w gniazdo Ethernet. (więcej…)

Piękny powojnik

Posted 15th Październik 2014

Niemal w każdym ogrodzie znajdzie się miejsce na zasadzenie pnączy. Są to piękne i malowniczo rosnące rośliny. Jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych gatunków pnączy jest clematis powojnik.
Wybór gatunków i odmian clematisów jest niezwykle szeroki. Możemy wybrać taką o wielkich, spektakularnych kwiatostanach, jak i gatunki nieco skromniej się prezentujące.
Wszystko ma jedna swoją cenę. Odmiany najbardziej widowiskowe są najtrudniejsze w uprawie i wymagają dużego zaangażowania ze strony ogrodnika. Te skromniejsze są dużo bardziej odporne i początkujący adept ogrodnictwa łatwiej sobie z nimi poradzi. (więcej…)

Komputer do pomiaru czasu!.

Posted 21st Listopad 2013

Czy nie wystarcz zegarek lub stoper?. Ale jak stoperem zmierzyć czas otwarcia przysłony aparatu fotograficznego (1/30 —1/2000 s)? Jak zmierzyć czas swobodnego spadku kulki stalowej spuszczonej z wysokości 30 cm na podłoże? Jak sterować złożonym procesem technologicznym, gdzie trzeba jednocześnie kontrolować i sterować wieloma parametrami? Można też bardzo łatwo zamienić wielkości nieelektryczne (pojemność, temperaturę, ciśnienie) na czas i wprowadzić je do komputera. W systemach mikroprocesorowych czas można mierzyć za pomocą specjalizowanych układów scalonych (np. 8253) lub taniej programowo. Niezależnie od metody, pomiar czasu polega na zliczaniu impulsów stabilnego źródła częstotliwości podczas trwania mierzonego zjawiska. W przypadku specjalizowanych układów wzorcem jest najczęściej odpowiednio podzielona częstotliwość generatora zegarowego systemu. Więc co może być wzorcem przy programowym pomiarze czasu? Też generator zegarowy, ale pośrednio. Otóż każda instrukcja wykonywana przez mikroprocesor trwa odpowiednią liczbę taktów generatora zegarowego. Wykonanie instrukcji INC A trwa 4 takty, a LD BC, (nn) trwa 20 taktów. (więcej…)