Jak dopasować oświetlenie do wnętrza?

Światło jest bardzo ważnym elementem w każdym wnętrzu. Aby dobrze spełniało swoje funkcje musi być zdecydowanie odpowiednio dopasowane do miejsca oraz klimatu i atmosfery, jakie chcemy za jego pomocą uzyskać. Sklepy oferują nam dzisiaj taką mnogość asortymentu, że bez przeszkód zawsze znajdziemy wyposażenie, które spełni nasze oczekiwania.

Wybieramy światło do kuchni
Tutaj przede wszystkim powinna panować jasność. Jeśli kuchnia jest ślepa, jak w przypadku wielu dzisiejszych nowoczesnych aneksów, konieczne jest dostosowanie odpowiednio mocnego oświetlenia. Światło powinno być skierowane w stronę miejsca, w którym zwykle przygotowywane jest pożywienie, a drugi jego strumień powinien znajdować się nad stołem. Dodatkowo można wyposażyć się w kinkiet, który zapewni intymniejszy nastrój, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Oświetlenie do salonu
Salony są dzisiaj bardzo często łączone z kuchniami. Jeśli w salonie znajduje się również część jadalna, jedno źródło światła powinno znajdować się nad stołem, aby ułatwić spożywanie posiłków. Jeśli nasz salon posiada także wyodrębnioną część wypoczynkową – w niej doskonale sprawdzą się lampy podłogowe oraz punktowe oświetlenie, konieczne jedynie do zachowania odpowiedniego klimatu.

Światło do sypialni
Jeśli nasza sypialnia nie jest połączona z garderobą, to nie jest konieczne montowanie tutaj żadnego mocnego oświetlenia. Wystarczą dwie lampki po przeciwnych stronach łóżka, jakiś gustowny kinkiet lub punktowe światła montowane blisko podłogi. Można w tym pomieszczeniu również zastosować lampę podłogową.