Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) właśnie podzieliła się złą wiadomością: styczeń 2022 był szóstym najgorętszym styczniem w historii. Zapisy klimatyczne zaczynają się około 1880 roku, więc przez ostatnie 1
3 lata ten rok był najgorętszym 6 stycznia w historii. Podczas gdy wielu z nas woli cieplejsze temperatury, wiadomości są tragiczne, a raport NOAA wskazuje na niepokojący trend globalnego ocieplenia. Styczniowym ekstremalnym temperaturom towarzyszą niemal rekordowe spadki na Oceanie Antarktycznym.
NOAA opublikowała styczniowy i styczniowy raport na temat globalnego klimatu, w którym bardziej szczegółowo omówiono niektóre z kluczowych punktów. Artykuł mówi o poziomie lodu morskiego, pokrywie śnieżnej i aktywności tropikalnej, a także o wysokich temperaturach w styczniu. Chociaż istnieją różnice między różnymi częściami globu, liczby mówią same za siebie: temperatury wciąż rosną, a nasza planeta cierpi z tego powodu.
W styczniu tego roku temperatura powierzchni lądu i oceanu na całym świecie była o 1,60 stopnia Fahrenheita wyższa od średniej temperatury odnotowanej w XX wieku. Ogólnie rzecz biorąc, temperatury rosną w porównaniu z poprzednim stuleciem. NOAA dodaje w swoim raporcie, że styczeń 2022 był 6. z rzędu styczniem i 445. kolejnym miesiącem, kiedy temperatury były wyższe niż w XX wieku.
Temperatury nadal rosną na całym świecie
Od XX wieku, a nawet wcześniej, na świecie obserwuje się stały wzrost temperatur. Według administratora NASA, Billa Nelsona, ostatnia dekada okazała się szczególnie zła pod względem zmian klimatycznych. „Osiem z 10 najcieplejszych lat na naszej planecie miało miejsce w ciągu ostatniej dekady, co jest niepodważalnym faktem, który podkreśla potrzebę odważnych działań w celu ochrony przyszłości naszego kraju – i całej ludzkości” – powiedział Nelson. NASA poinformowała również, że rok 2021 jest równy z 2018 jako szóstym najcieplejszym rokiem w historii. Oprócz wiadomości ze stycznia 2022 r. NOAA mówiła również o polarnej pokrywie lodowej, która okazała się być 18 260 000 mil kwadratowych poniżej średniej. W zarejestrowanej historii pokrywy lodowej (44 lata) w styczniu br. wystąpiła druga pod względem wielkości ilość lodu morskiego. Jednak ilość śniegu na lądzie jest umiarkowana, szacowana na 18,26 miliona mil kwadratowych. NOAA zauważyła, że był to najgorszy śnieg, jaki mieliśmy w styczniu od 2017 roku.
Niektóre miejsca na naszej planecie doświadczają stycznia 2022 roku inaczej, zwłaszcza pod względem temperatur. Podczas gdy Ameryka Południowa miała wyjątkowo gorący styczeń – w rzeczywistości drugi najgorętszy w historii – Ameryka Północna i Afryka miały najzimniejszy styczeń od odpowiednio 2009 i 2015 roku. Niestety pomimo tej dysproporcji widać, że temperatura nadal rośnie.