Odważna obietnica Samsunga dostarczania aktualizacji Androida w ciągu ostatnich trzech lat została ciepło przyjęta. Z drugiej strony ostro skrytykowano ujawnienie OnePlusa, że telefony z serii Nord mają zaledwie rok. Fragmentacja zawsze była problemem na Androidzie, ale dotyczy tylko zaawansowanych użytkowników i programistów.
Ale nawet przeciętny konsument w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej wrażliwy na to, na jakiej wersji Androida działa jego telefon i kiedy otrzyma kolejną aktualizację. Dlatego producenci, zwłaszcza najwięksi producenci, powinni promować gry z aktualizacją Androida, ponieważ nie było możliwe uzyskanie najnowszej wersji Androida dla wszystkich jak najszybciej ze względu na wymagania użytkowników.
Aktualizacje Androida i aktualizacje zabezpieczeń Dość tragiczny stan aktualizacji oprogramowania Androida
został faktycznie ujawniony w 2015 roku przez błąd ujawniony na Stagefright. Zwrócił uwagę, że producenci i sam Google nie są przygotowani do obsługi poprawek bezpieczeństwa i szybkiego wydawania poprawek. Od tego czasu sytuacja na Androidzie bardzo się zmieniła. Wynika to z comiesięcznego biuletynu bezpieczeństwa Androida Google i podobnych miesięcznych wersji od różnych producentów. Niestety to już nie wystarcza.
Istnieją dwa rodzaje aktualizacji oprogramowania Android, które są zgodne z większością innych głównych strategii wydawania oprogramowania, takich jak iOS i macOS firmy Apple. Przede wszystkim, przynajmniej w przypadku Google, co miesiąc pojawiają się małe aktualizacje konserwacyjne. Należą do nich poprawki mające na celu naprawienie luk w zabezpieczeniach i naprawienie niektórych błędów, które można naprawić bez wprowadzania większych zmian na podstawowej platformie.
I co roku pojawia się duża aktualizacja dla Androida. To był przydomek deseru. Wprowadza bardziej znaczące zmiany w systemie operacyjnym, chociaż użytkownik nie zawsze jest ich świadomy. Google prawie co roku wypuszcza nową wersję Androida, taką jak Clockwork, ale zawsze była to bolączka dla właścicieli urządzeń innych firm i musi zostać szybko zmieniona, aby była lepsza.
Każda nowa wersja
Androida ma oczywiste zmiany w doświadczeniu użytkownika, ale nie wszystkie całkowicie przeprojektowały interfejs użytkownika, jak inne wersje. Na przykład Android 9 Pie wprowadził system nawigacji oparty na gestach i zniósł stary system 3-przyciskowy. W nowszych wersjach implementacja została zakończona bez wpływu na kompatybilność. Android 5.0 Lollipop wprowadził Material Design w 201 roku, ale na przestrzeni lat otrzymał tylko niewielkie ulepszenia. Od tego czasu Android 12 zrobił pierwszy duży krok w tym roku dzięki Material Design 2.0, znanym również jako „Material You”. To powiedziawszy, każda wersja Androida nadal wprowadza znaczące zmiany bez utraty kompatybilności wstecznej. Stary system zostanie zmieniony lub usunięty podczas instalacji nowego systemu. Chodzi o dostosowanie Androida do najnowszych trendów i potrzeb rynku mobilnego.
System uwierzytelniania
jest jednym z największych przykładów znaczących zmian w platformie Android. Prawie wszystkie nowe wersje zmieniają uprawnienia Androida, dając użytkownikom więcej opcji ochrony prywatności i ograniczania szkód, jakie mogą wyrządzić złośliwe aplikacje. Zmiany te często następują z biegiem czasu, a czasy zmieniają się szybciej niż kiedykolwiek.
.
Łatki to za mało
Google co miesiąc publikuje łatki bezpieczeństwa i na szczęście niektórzy dostawcy próbują nadrobić zaległości. Jednak te poprawki rozwiązują tylko te problemy, które mogą lub powinny zostać naprawione szybko, bez wprowadzania większych zmian w kodzie Androida. Niestety nie wszystkie błędy są takie.
Zawsze są błędy, które wymagają poważnych zmian platformy, które mogą zepsuć rzeczy, jeśli nie zostaną poprawnie zaimplementowane. Google stara się być kompatybilny ze starszymi wersjami Androida, ale nowa wersja to okazja do wprowadzenia nowych rozwiązań. Dopóki użytkownik nie otrzyma tej konkretnej aktualizacji Androida, pozostaje podatny na luki w zabezpieczeniach otwarte przez poprzednie wersje.
Istnieją również przestarzałe funkcje lub koncepcje, które można zastąpić tylko bardziej ogólną i inwazyjną wersją. Zmiany w systemie uprawnień, frameworku multimedialnym, a nawet samym systemie aktualizacji oprogramowania wymagają większych zmian w systemie operacyjnym i nie można ich szybko przenieść na telefon. … Zrozumiałe jest, że testowanie i wdrażanie tych ważnych zmian może być czasochłonne, ale niestety jest zbyt czasochłonne dla producentów i operatorów.
Complex
Szybkość wdrażania najnowszej wersji Androida zawsze była porównywana z szybkością iOS. W idealnym świecie aktualizacje Androida działają jak iOS, są wdrażane niemal natychmiast na kompatybilnych urządzeniach, z opóźnieniami sięgającymi nawet kilku tygodni. Na dobre lub na złe Android działa w zupełnie innym świecie, w którym wszystko działa inaczej.
Przygoda z Androidem zaczęła się od Google, ale przy tak dużej liczbie zaangażowanych graczy, przepływ mógł zostać przerwany w każdej chwili. Duża część odpowiedzialności spoczywa na producentach i menedżerach, ale producenci chipów, tacy jak Qualcomm i MediaTek, również odgrywają rolę w opracowywaniu, testowaniu, certyfikacji i dystrybucji nowych wersji Androida.
Android ma prawie 13 lat, ale niestety nie rozwiązał jeszcze całkowicie tego problemu. Google pracuje nad nowymi sposobami poprawy tej sytuacji, ale niestety wciąż jest to dalekie od ideału.
Potrzeba szybkości
Ta fragmentacja wpływa nie tylko na twarz użytkowników Androida. Sprawia również, że jesteś podatny na luki w zabezpieczeniach i błędy, których nie mogą naprawić małe poprawki. Nie tylko brakuje mu najnowszych funkcji i najlepszego nowego interfejsu użytkownika, ale oznacza to również, że nie mieliśmy wersji systemu operacyjnego zoptymalizowanej pod kątem dzisiejszych urządzeń.
Prywatność stała się w dzisiejszych czasach bardzo ważna, a urządzenia mobilne są często ujawniane poprzez zezwolenia i inne ramy związane z prywatnością, takie jak korzystanie z aparatu i GPS. Trendy i praktyki w zakresie bezpieczeństwa zmieniają się szybciej niż kiedykolwiek, a Android musi nadrobić zaległości, aby lepiej chronić swoich użytkowników. Niestety, ta zwinność staje się kontrowersyjna, jeśli użytkownik korzysta z wersji Androida sprzed 2019 r. Aktualizacja do Androida
Poprawia wydajność i sam Android. Często nowsze wersje zawierają również aktualizacje od producentów komponentów, aby naprawić błędy i poprawić wydajność urządzenia. Dopóki użytkownicy nie otrzymają tych aktualizacji, nie będą mogli w pełni wykorzystać swoich smartfonów i tabletów, przynajmniej z najnowszymi funkcjami oferowanymi przez producenta.
Światło na końcu tunelu
Na szczęście Google doskonale zdaje sobie sprawę z tego problemu i pracuje nad jego rozwiązaniem, przynajmniej od źródła problemu. Wysiłki takie jak Project Treble i Project Mainline próbują uprościć ten proces, rozkładając podstawy lub przenosząc je w miejsce, w którym nie muszą publikować ważnych aktualizacji. Muszą poczekać na nową wersję Androida. Niestety wysiłki te nie postępują szybko, ale Project Treble tak.