Test silnika rakietowego rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz na ISS nie powiódł się

rakieta kosmiczna
W lipcu Rosja w końcu umieściła swój nowy moduł laboratoryjny Nakua na orbicie i dołączyła do ISS.

Niestety dla załogi i stacji kosmicznej, wkrótce po dołączeniu, przypadkowe uruchomienie silnika w module laboratoryjnym spowodowało, że cała stacja kosmiczna przesunęła się z osi. W tym tygodniu doszło do kolejnego nieplanowanego uruchomienia silnika przez rosyjski statek kosmiczny, co ponownie spowodowało niewspółosiowość ISS.

Ostatni mimowolny rozruch silnika miał miejsce 15 października, drugi incydent w ciągu niecałych trzech miesięcy. Statek kosmiczny, który tym razem przypadkowo odpalił silniki, nie był modułem laboratoryjnym. To raczej sonda kosmiczna Sojuz MS18 miała jutro sprowadzić na Ziemię rosyjskiego kosmonautę, aktora i reżysera filmowego. W tym incydencie, kontrola lotu celowo aktywowała silniki statku kosmicznego o godzinie 5:02 EDT jako część zaplanowanego testu przed odlotem.

Jednak część urzędników NASA twierdzi, że silnik nadal pracował po zakończeniu testu, co spowodowało utratę przez ISS kontroli orientacji o 5:13 rano. Według NASA załodze na pokładzie ISS nigdy nie groziło niebezpieczeństwo. W ciągu 30 minut kontrolerzy ruchu lotniczego byli w stanie odzyskać kontrolę nad pozycją, a stacja kosmiczna jest teraz stabilna. NASA dodała, że ​​załoga nie spała podczas imprezy.

ISS na krótko odchyliła się o 57 stopni od swojej normalnej orientacji. Obecnie nie ma wyraźnej przyczyny, która powodowała, że ​​silniki pracowały więcej niż oczekiwano. Nie jest też jasne, dlaczego silniki same przestały odpalać. NASA uważa, że ​​silniki rosyjskiego statku kosmicznego nie będą się już włączać automatycznie, ponieważ osiągnęły limit paliwa.

NASA twierdzi, że rosyjscy kontrolerzy ruchu lotniczego wykorzystują analizę danych w celu zbadania przyczyny zarówno przypadkowego zapłonu, jak i niewyjaśnionych gaśnięć silnika. W lipcu Rosja obwiniła go o przypadkowe spowodowanie błędu oprogramowania. Sonda kosmiczna MS18 ma dziś opuścić ISS.