Jednym z największych wyzwań w eksploracji kosmosu jest niebezpieczna natura środowiska kosmicznego: w wielu miejscach, które chcemy zbadać, brakuje lub jest mało tlenu, niska lub mikrograwitacja i potencjalne promieniowanie kosmiczne. Dlatego wysyłamy roboty, takie jak łazik marsjański, które mogą badać środowisko miesiącami i latami, co byłoby niebezpieczne dla ludzi.
Ale wciąż jest wiele rzeczy, w których ludzie są dobrzy, a których roboty nie potrafią. Podczas gdy roboty lepiej sobie radzą w autonomicznym podejmowaniu decyzji, ludzie odkrywcy wciąż lepiej wchodzą w interakcję ze swoim środowiskiem na wiele sposobów. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozwiązuje ten problem, znajdując sposób na wykorzystanie tego, co najlepsze z obu światów, w których robotyczni odkrywcy wysyłają dotykowe informacje zwrotne do ludzkich kontrolerów, którzy mogą „wyczuć” obiekty, z którymi robot wchodzi w interakcję.
Ideą misji Analog1 ESA było wysłanie astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby sterował robotem na Ziemi. Ziemski łazik ma hak, który ma mobilność i zręczność podobną do ludzkiej dłoni (poprzez ESA), która może zbierać próbki skał. Astronauta łazika, Luca Parmitano, otrzymywał dotykowe informacje zwrotne z chwytaków robota, co umożliwiło mu „powąchanie” próbki pobranej przez robota. Główny badacz Kjetil Wormnes o pierwszym eksperymencie (przez ESA) w 2019 r. powiedział: „Wyobraź sobie robota takiego jak awatar Luki na Ziemi, który daje mu zarówno wzrok, jak i dotyk. „Jest wyposażony w dwie kamery – jedną w dłoni, a drugą w ruchomym ramieniu – które pozwalają Luce i odległym naukowcom rozejrzeć się i zbliżyć do skał”.
Aiding the Moon Mission
Od tego czasu na misji Analog1 przeprowadzono w sumie 11 eksperymentów, których wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie Open Astronomy. Seria eksperymentów polegała na umieszczeniu łazika w symulowanym środowisku księżycowym w ESA w Holandii. Zadaniem Parmitano jest wybieranie i przechowywanie próbek skał, co obejmuje sterowanie ramieniem robota i otrzymywanie dotykowej informacji zwrotnej, która symuluje wagę próbek poruszanych przez łazik.
Mamy nadzieję, że ta technologia będzie mogła zostać wykorzystana w przyszłych misjach księżycowych jako środek bezpiecznego badania środowiska. Wraz z nadchodzącą misją NASA Artemis na Księżyc, do której ESA wniesie wkład, rośnie zainteresowanie powrotem na Księżyc i jego ponownym badaniem. Minęło ponad 50 lat od czasu, gdy ludzie odwiedzili Księżyc, ale technologia taka jak Analog1 może nam pomóc w eksploracji ekstremalnych środowisk z mniejszym ryzykiem dla astronautów. Główny autor, Kjetil Wormnes, powiedział: „Połączenie potężnego robota do eksploracji powierzchni Księżyca i operatora astronauty wysoko wykwalifikowanego w zapewnianiu względnego bezpieczeństwa na orbicie pozwoli na trudniejsze i bardziej złożone badanie tej powierzchni niż jest to obecnie możliwe”. przez AlphaGalileo). „Może pewnego dnia utoruje to nawet drogę do ustanowienia i utrzymania ludzkiej obecności na Księżycu”.